Tento článok je zameraný na samotnú definíciu toho čo menič napätia 12V 220V alebo tiež invertor vlastne je. Na čo sa najčastejšie používa, aké rôzne parametre môže mať, čo tieto hodnoty znamenajú a čo to následne prakticky obnáša. A teda aj na čo si dať pozor pri kúpe. Určite sa vám už neraz stalo, že ste si potrebovali popri ceste autom dobiť mobil či tablet, prípadne nejaké iné elektronické zariadenie. Lenže ako a kde? Menič napätia však poteší iste aj každého kto sa vyberie kempovať či na dovolenku s karavanom. Invertor je vlastne také malé šikovné zariadenie, ktoré rýchlo premení automobilový zapaľovač na klasickú zásuvku s 230V, v ktorej si následne môžete nabiť mobil, tablet, notebook atd.
Je na mieste ešte podotknúť, že existujú aj meniče, ktoré fungujú obrátene, a teda umožňujú dobíjať autopríslušenstvo z elektrickej siete s napätím 12v 220V. Je potrebné spomenúť, že pri kúpe meniča sa stretneme s rôznymi parametrami. Prvým z nich je vstupné napätie, ktoré môže byt 12V použité v bežnom osobnom vozidle alebo 24V, ktoré sú určené pre dodávky a nákladné autá. Ďalším dôležitým parametrom je aj výstupný výkon lebo následne ovplyvňuje možnosti využitia meniča. Tento môže byt buď trvalý pričom bežné meniče majú hodnotu tohto stáleho výkonu okolo 100-300W. Potom je tu maximálny výstupný výkon, ktorý je potrebný sa spustenie napájaného spotrebiču a menič je schopný ho poskytnúť len na pár desatín sekundy.
Z uvedeného vyplýva, že čím výkonnejší spotrebič (s vyšším príkonom) budete napájať, tým výkonnejší menič potrebujete. Teda napríklad na dobitie telefónu či tabletu vám bude postačovať aj nejaký z lacnejšej cenovej kategórie ale keď sa napríklad vyberiete na cestu na dovolenku do vzdialenejšej destinácie autom a plánujete takto napájať napríklad elektrický varič či fén, je potrebné vybrať aj výkonnejší menič. Ešte v krátkosti k typom ochrany meniča napätia. Existuje ich hneď niekoľko a to ochrana proti preťaženiu, proti prepätiu meniča na výstupe, proti vysokému jednosmernému napätiu na vstupe, proti skratu na výstupe, proti prepólovaniu na vstupe, tepelná ochrana, proti podbitiu. Je samozrejmé a logické, že čím viac týchto ochranných prvkov menič má, tým je bezpečnejší a znižuje sa riziko poškodenia samotného meniča či pripojeného zariadenia.