Pri stavbe domu sa musíme obrniť nielen trpezlivosťou ale aj požadovanými informáciami o povinnostiach, ktoré musíme splniť. Vyhneme sa tak prieťahom. Povinností pri stavbe rodinného domu nie je málo. Musíme si preto ešte pred začatím stavby jasne vymedziť body v ktorých budeme až do ukončenia stavby pokračovať. Stavebné prostredie totiž nie je iba med lízať. Časy kedy ohlásim, postavím, skolaudujem a bývam sú dávno preč. Je to hlavne z dôvodu neustále sa meniacich zákonov, opatrení a situácie v globále. Nejedná sa iba o Slovensko ale aj o celý svet. V súčasnom svete má veľkú váhu nielen efektivita a znižovanie nákladov na vedenie domácnosti ale aj samotná domácnosť musí byť pripravená na šetrenie zdrojov.
Pred stavbou rodinného domu musíte najprv navštíviť architekta a dostať od neho potrebné plány na stavbu domu. S týmito potom vyrazíte na príslušný úrad podať žiadosť o stavebné povolenie. Až po schválení budete môcť začať stavať. Pozor ale na materiály a kvalitu stavby celkovo. Pri záverečnej kolaudácii totiž musíte predložiť aj energetický certifikát Certifikaciabudovy, ktorý poukazuje na zaradenie do energetickej tried nehnuteľnosti. Bez tohto certifikátu stavba nebude skolaudovaná. Platí pritom, že stavby po roku 2016 musia patriť do energetickej triedy A1.
Pri hodnotení kategórie do ktorej nehnuteľnosť spadá sa odvíja od spotreby elektriny, spotreby energie na ohrev vody, klimatizáciu, vzduchotechniku či vykurovanie. Vďaka certifikátu máte teda okamžité informácie o predpokladaných nákladoch na chod budovy. Ak stojíte ešte na začiatku cesty je to možno veľké plus pre Vás. Prečo? Lebo vďaka konzultácii môžete zaradiť do stavby detaily, ktoré dokážu z vašej nehnuteľnosti urobiť nehnuteľnosť s energetickou certifikáciou 0 – bez nákladov na chod. Nie je to nič zložité, ak neviete kde začať spoločnosť vydávajúca tieto certifikáty na svojej stránke certifikaciabudovy.sk ponúka aj poradenstvo v tomto sektore